Bar Graphs Questions - 1

#Directions (Q1 to Q5): Study the following Bar Graph carefully and answer the questions given below it.
Bar Graphs

What percent of the total production in the country I is the total production of wheat in state A ?
  • 20%
  • 25%
  • 30%
  • 35%
  • 39%
Explanation   

Total 40 lakh tons.

Production in state A = 12 lakh tons.

State A % in total production = $\displaystyle \frac{12}{40} \times$ 100 = 30%.

Workspace
Bar Graphs

In which year did state A produce the highest percentage of the total production in the country ?
  • 2011
  • 2012
  • 2013
  • 2014
  • Both 2011 & 2012
Explanation   

2011 = Total production (I) = 40 lakh tons, State A = 12 lakh tons.

A % = $\displaystyle \frac{12}{40} \times$ 100 = 30%.

2012 Total production (I) = 45 lakh tons, State A = 14 lakh tons.

A % = $\displaystyle \frac{14}{45} \times$ 100 = 31.11%.

2013 Total production (I) = 52 lakh tons, State A = 16 lakh tons.

A % = $\displaystyle \frac{16}{52} \times$ 100 = 30.76%.

2014 Total production (I) = 54 lakh tons, State A = 18 lakh tons.

A % = $\bf {\displaystyle \frac{18}{54} \times}$ 100 = 33.33%.

Workspace
Bar Graphs

Approximately what percent of the total production of the country is contributed by three states together over the period ?
  • 63.35%
  • 65%
  • 67.5%
  • 68%
  • 60%
Explanation   

Total (I) = 40 + 45 + 52 + 54 = 191 lakh tons.

By the Three states = 25 + 27 + 31.2 + 37.8 = 121 lakh tons.

Percentage = $\displaystyle \frac{121}{191} \times$ 100 = 63.35%.

Workspace
Bar Graphs

What percentage of State C’s previous year production is the production in 2014 ?
  • 33.33%
  • 150%
  • 133.33%
  • 50%
  • 45%
Explanation   

Production in state C in 2013 = 6.2 lakh tons, in 2014 = 9.3 lakh tons.

By the Three states = 25 + 27 + 31.2 + 37.8 = 121 lakh tons.

Percentage = $\displaystyle \frac{9.3}{6.2} \times$ 100 = 150%.

Workspace
Bar Graphs

What is the ratio of production by the three states together to the remaining states of the country, in 2013 ?
  • 2 : 1
  • 3 : 2
  • 3 : 1
  • 4 : 3
  • 5 : 3
Explanation   

Total production of the country in 2013 = 52 lakh tons.

By the three states = 16 + 9 + 6.2 = 31.2 lakh tons.

Production in remaining states = 52 – 31.2 = 20.8 lakh tons.

Ratio Three states: Remaining states => 31.2 : 20.8 = 3 : 2.

Workspace
#Directions (Q6 to Q10): Study the following Bar Graph carefully and answer the questions given below it.

What is the profit percentage of the company in the year 2010?
  • 25%
  • 22.5%
  • 20%
  • 27.5%
  • 28%
Explanation   

Income = 10.2 cr. Expenditure = 8 cr.

Profit = Income – Expenditure = 10.2 – 8 = 2.2 cr.

Profit % = $\displaystyle \frac{2.2}{8} \times $ 100 = 27.5%.

Workspace

In which year profit of the company is the highest ?
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
Explanation   

2010 = 10.2 – 8.00 = 2.2 cr.

2011 = 14.00 – 10.5 = 3.5 cr.

2012 = 15.00 – 12.00 = 3.00 cr.

2013 = 16.25 – 13.00 = 3.25 cr.

2014 = 17.00 – 13.6 = 3.4 cr.

2015 = 17.00 – 14.00 = 3 cr.

Workspace

In how many years, is the profit of the company less than the average profit of the company during the given period ?
  • 1 year
  • 2 years
  • 3 years
  • 4 years
  • None
Explanation   

Average profit = $\displaystyle \frac{\text {Total profit}}{\text {Number of Years}}$

Total profit = 2.2 + 3.5 + 3.00 + 3.25 + 3.4 + 3.00 = 18.35 cr.

Average profit = $\displaystyle \frac{18.55}{6}$ = 3.058 cr.

In 3 years => 2010, 2012, 2015.

Workspace

What is the percentage of increase in income of the company from 2010 to 2015 ?
  • 60%
  • 65%
  • 64%
  • 62%
  • 66.66%
Explanation   

Income in 2010 = 10.2 cr; Income in 2015 = 17 cr.

Increase = 17 – 10.2 = 6.8 cr.

Increase % = $\displaystyle \frac{6.8}{10.2} \times$ 100 = 66.66%.

Workspace

In which of the following years, the profit percentage is equal?
  • 2011, 2012 and 2013
  • 2012, 2014 and 2015
  • 2012, 2013 and 2015
  • 2013, 2014 and 2015
  • 2012, 2013 and 2014
Explanation   

In 2012, 2013 and 2014 => 25%.

Workspace

Practice Test Report

Descriptions Status
Attempted Questions
Un-Attempted Questions
Total Correct Answers
Total Wrong Answers


More Bar Graphs Practice Tests

Time:

  1. Answered
  2. Incorrect
  3. Review

Calculator