Line Graphs Questions - 2

#Directions (Q11 to Q15): Study the following Graph carefully and answer the questions given below.

What is the percentage of the candidates selected to the total candidates appeared for mains in 2010 ?
  • 15%
  • 10%
  • 17.5%
  • 12.5%
  • 16%
Explanation   

Appeared for Mains = 6000.

Finally selected = 750

Percentage = $\displaystyle \frac{750}{6000} \times$ 100 = 12.5%.

Workspace

In which year was the percentage of candidates selected to the candidates appeared in Mains highest ?
  • 2010
  • 2013
  • 2014
  • 2011
  • 2012
Explanation   

2010:

Appeared for Mains = 6000.

Finally selected = 750.

Percentage = $\displaystyle \frac{750}{6000} \times$ 100 = 12.5%.

2011:

Appeared for Mains = 6500.

Finally selected = 1000.

Percentage = $\displaystyle \frac{1000}{6500} \times$ 100 = 15.38%.

2012:

Appeared for Mains = 6500.

Finally selected = 1200.

Percentage = $\displaystyle \frac{1200}{6500} \times$ 100 = 18.46%.

2013:

Appeared for Mains = 5500.

Finally selected = 1000.

Percentage = $\displaystyle \frac{1000}{5500} \times$ 100 = 18.18%.

2014:

Appeared for Mains = 7000.

Finally selected = 1300.

Percentage = $\displaystyle \frac{1300}{7000} \times$ 100 = 18.57%.

2015:

Appeared for Mains = 6500.

Finally selected = 600.

Percentage = $\displaystyle \frac{600}{6500} \times$ 100 = 9.23%.

Workspace

If 1% of candidates who appeared for preliminary are finally selected, then in which year was the highest percentage of candidates selected for mains recorded ?
  • 2010
  • 2014
  • 2015
  • 2013
  • 2011
Explanation   

As 1% of the candidates who appeared for preliminary is finally selected then the candidates appeared for preliminary will be 100 times of the candidates finally selected.

2010:

Finally selected = 750.

Appeared for preliminary = 750 x 100 = 75000.

Qualified/Appeared for Mains = 6000.

Percentage = $\displaystyle \frac{6000}{75000} \times$ 100 = 8%.

2011:

Finally selected = 1000.

Appeared for preliminary = 1000 x 100 = 100000.

Qualified/Appeared for Mains = 6500.

Percentage = $\displaystyle \frac{6500}{100000} \times$ 100 = 6.5%.

2012:

Finally selected = 1200.

Appeared for preliminary = 1200 x 100 = 120000.

Qualified/Appeared for Mains = 6500.

Percentage = $\displaystyle \frac{6500}{120000} \times$ 100 = 5.41%.

2013:

Finally selected = 1000.

Appeared for preliminary = 1000 x 100 = 100000.

Qualified/Appeared for Mains = 5500.

Percentage = $\displaystyle \frac{5500}{100000} \times$ 100 = 5.5%.

2014:

Finally selected = 1300.

Appeared for preliminary = 1300 x 100 = 130000.

Qualified/Appeared for Mains = 7000.

Percentage = $\displaystyle \frac{7000}{130000} \times$ 100 = 5.38%.

2015:

Finally selected = 600.

Appeared for preliminary = 600 x 100 = 60000.

Qualified/Appeared for Mains = 6500.

Percentage = $\displaystyle \frac{6500}{60000} \times$ 100 = 10.83%.

Workspace

In which year was the ratio between candidates selected for interview and finally selected, highest ?
  • 2014
  • 2013
  • 2011
  • 2012
  • 2015
Explanation   

Ratio = $\displaystyle \frac{\text{Selected for interview}}{\text{Finally selected}}$

2010 = $\displaystyle \frac{1500}{750}$ = 2.

2011 = $\displaystyle \frac{2000}{1000}$ = 2.

2012 = $\displaystyle \frac{3000}{1200}$ = 2.5.

2013 = $\displaystyle \frac{2500}{1000}$ = 2.5.

2014 = $\displaystyle \frac{3250}{1300}$ = 2.5.

2015 = $\displaystyle \frac{2250}{600}$ = 3.75.

Workspace

In which year the percentage of the candidates finally selected to the number of candidates appeared for Mains, is almost equal to the average percentage of the candidates finally selected to the number of candidates appeared for mains.
  • 2010
  • 2011
  • 2012
  • 2013
  • 2014
Explanation   

Total number of candidates appeared for Mains = 38000.

Total number of candidates finally selected = 5850.

Overall Average percentage = $\displaystyle \frac{5850}{38000} \times$ 100 = 15.39%.

In 2011:

Appeared for Mains = 6500.

Finally selected = 1000.

Percentage = $\displaystyle \frac{1000}{6500} \times$ 100 = 15.38%.

Workspace
#Directions (Q16 to Q20): Study the following Line Graph carefully and answer the questions given below.

Approximately, what percentage of productions of Rice by three states together in 2014 is the production by the three states together in 2013 ?
  • 125%
  • 130%
  • 30%
  • 135%
  • 140%
Explanation   

Total production in 2014 = 325 + 400 + 550 = 1275.

Total production in 2013 = 300 + 325 + 425 = 975.

Percentage of production in 2014 of 2013:

= $\displaystyle \frac{1275}{975} \times$ 100 = 130.76% or 130%.

Workspace

For which of the following pairs of years, the total production of the three states together is equal ?
  • 2010 - 2011
  • 2012 - 2013
  • 2013 - 2014
  • 2014 - 2015
  • 2011 - 2012
Explanation   

In 2011 total => 250 + 250 + 450 = 950 Tons.

In 2012 total => 150 + 300 + 500 = 950 Tons.

Workspace

In which of the following years in state B the percent rise/fall in production from its previous year is maximum ?
  • 2011
  • 2012
  • 2014
  • 2013
  • 2015
Explanation   

State B:

2010 = 250, 2011 = 250, difference = 250 – 250 = 0.

2011 = 250, 2012 = 300, difference = 300 – 250 = 50 (Increase).

Percentage = $\displaystyle \frac{50}{250} \times$ 100 = 20% (Increase).

2012 = 300, 2013 = 250, Difference = 250 – 300 = - 50 (Decrease)

Percentage = $\displaystyle \frac{50}{300} \times$ 100 = 16.66% (Decrease).

2013 = 250, 2014 = 400, Difference = 400 – 250 = 150 (Increase).

Percentage = $\displaystyle \frac{150}{250} \times$ 100 = 60% (Increase).

2014 = 400, 2015 = 300, Difference = 300 – 400 = - 100 (Decrease).

Percentage = $\displaystyle \frac{100}{400} \times$ 100 = 25% (Decrease).

Workspace

What is the percentage of rise in total production of all the three states together in 2014 from 2010 ?
  • 24%
  • 150%
  • 75%
  • 70%
  • 50%
Explanation   

Total production in 2014 = 1275.

Total production in 2010 = 850.

Increase/Rise in production = 1275 – 850 = 425 Tons.

Increase % = $\displaystyle \frac{425}{850} \times$ 100 = 50%.

Workspace

For how many years the total production by all the three states is more than the average production of all the years ?
  • 1 year
  • 2 years
  • 3 years
  • 4 years
  • 5 years
Explanation   

Total production by all the three states for the period = 6250 Tons.

Average production = $\displaystyle \frac{6250}{6}$ = 1041.66 Tons.

In two years = 2014 = 1275 Tons, 2015 = 1250 Tons.

Workspace

Practice Test Report

Descriptions Status
Attempted Questions
Un-Attempted Questions
Total Correct Answers
Total Wrong Answers


More Line Graphs Practice Tests

Time:

  1. Answered
  2. Incorrect
  3. Review

Calculator