Line Graphs Questions - 3

#Directions (Q21 to Q25): Study the following Line Graph carefully and answer the questions given below.

If the difference between the population in city A and city B is 10500 and are in the ratio 8 : 9 in 2011, then what was the population of the city B in 2010 ?
  • 91000
  • 89000
  • 90000
  • 89500
  • 98800
Explanation   

A : B = 8 : 9

Let Ratio of population in City A to City B be => 8x : 9x.

Difference = 8x – 9x = x = 10500.

Population in City B in 2011 = 9 x 10500 = 94500.

Let population in City B in 2010 be 100 or 100%.

Then in 2011 = 100 + 5% of 100 (increase) = 105% of the population in 2010.

As population in City B in 2011 = 94500 = 105% of 2010.

Population in City B in 2010 = $\displaystyle \frac{94500}{105} \times$ 100 = 90000.

Workspace

In which year did city A record the highest number of population increase ?
  • 2012
  • 2013
  • 2014
  • 2015
  • 2016
Explanation   

Clearly in 2016, as the population in City A is continuously increasing.

Workspace

If the population in city B in 2011 was 100000 then what would be the population in 2013 ?
  • 118250
  • 118500
  • 118750
  • 118600
  • 118625
Explanation   

2011 = 100000 + 10% 100000 => 2012 = 100000 + 10000 = 110000.

2013 = 110000 + 7.5% of 110000 => 110000 + 8250 = 118250.

Workspace

What is the approximate percentage increase in population in city B from 2011 to 2014 ?
  • 25%
  • 26%
  • 28%
  • 30%
  • 32%
Explanation   

Let population in City B in 2011 be 100.

Then in 2012 => 100 + 10% = 110%.

In 2013 => 110 + 7.5% of 110 = 110 + 8.25 = 118.25%.

In 2014 => 118.25 + 10% of 118.25 = 130.075% or 130%.

Increase = 130 – 100 = 30%.

Workspace

If the population in city A and city B are equal in 2011, then what is the difference in population of city A and city B in 2013 ?
  • 500
  • 250
  • 375
  • 525
  • Equal
Explanation   

City A = 2011 => 100000 + 7.5% of 100000 = 107500 in 2012.

From 2012 to => 107500 + 10% of 107500 = 107500 + 10750 = 118250.

Population of City A in 2013 = 118250.

City B in 2011 = 100000 + 10% of 100000 = 110000 in 2012.

From 2012 to => 110000 + 7.5% of 110000 = 110000 + 8250 = 118250.

Population in city B in 2013 = 118250.

In both the Cities A and B are equal.

Workspace
#Directions (Q26 to Q30): Study the following Graph carefully and answer the questions given below.

What was the price of petrol per litre in 2011 ?
  • Rs.60
  • Rs.80
  • Rs.75
  • Rs.90
  • Rs.66
Explanation   

Price per unit = $\displaystyle \frac{\text{Total price or Cost}}{\text{Quantity}}$

Quantity = 150 lakh liters = 15000000 liters and Total price = 90 crore.

Price per liter = $\displaystyle \frac{900000000}{15000000}$ = Rs.60/lr.

Workspace

What was the percentage increase/fall in the price in 2015, compared to that in 2011 ?
  • 10%
  • 15%
  • 16.66%
  • 20%
  • 25%
Explanation   

Price in 2011 = Rs.60 per liter.

Price in 2015 => Quantity => 350 x 100000 = 35000000 liters.

Price = 245 crore.

Price per unit = $\displaystyle \frac{\text{Total price or Cost}}{\text{Quantity}}$

Price per liter = $\displaystyle \frac{2450000000}{35000000}$ = Rs.70/lr.

Increase in price = Rs.70 – Rs.60 = Rs.10.

Percentage increase = $\displaystyle \frac{10}{60} \times$ 100 = 16.66%.

Workspace

By what percent has the production of the company increased from 2011 to 2015 ?
  • 233.33%
  • 150%
  • 140%
  • 250%
  • 133.33%
Explanation   

Production in 2011 is 150 Tons.

Production in 2015 = 350 liters.

Increase = $\displaystyle \frac{350}{150} \times$ 100 = 233.33%.

Increased by 233.33 – 100 = 133.33%.

Workspace

What is the average production of the company in all the given years ? [In lakh liters]
  • 240
  • 235
  • 255
  • 265
  • 270
Explanation   

Total production = 1175 lakh liters.

Average production = $\displaystyle \frac{1175}{5}$ = 235 lakh liters.

Workspace

For how many years is price of the company more than average price of the company ?
  • 1 year
  • 2 years
  • 3 years
  • 4 years
  • 5 years
Explanation   

Total price 765 crore.

Average = $\displaystyle \frac{765}{5}$ = 153 crore.

Two years: 2014 and 2015.

Workspace

Practice Test Report

Descriptions Status
Attempted Questions
Un-Attempted Questions
Total Correct Answers
Total Wrong Answers


More Line Graphs Practice Tests

Time:

  1. Answered
  2. Incorrect
  3. Review

Calculator